Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Project acronym: KaraimBIBLE ERC Starting Grant № 802645

Logo ERC

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W wydawnictwie BRILL ukazała się monografia o historii języka karaimskiego Michała Németha

W roku 2020 w wydawnictwie BRILL ukazała się monografia dr. hab. Michała Németha o historii języka karaimskiego zatytułowana Middle Western Karaim A Critical Edition and Linguistic Analysis of the pre-19th-Century Karaim Interpretations of Hebrew piyyutim. 

Jest to studium historii tego języka z okresu średnio-zachodnio-karaimskiego, uwzględniające ówczesny rozwój dialektalny. Książka zawiera pierwszy w literaturze przedmiotu pełen opis zmian systemu głosowego języka zachodniokaraimskiego w wiekach XVII–XIX i przedstawia rekonstrukcję chronologii względnej i bezwzględnej tych procesów. Ponadto opisane zostały nieznane dotychczas cechy systemu morfologicznego, a wszystkie zjawiska językowe są tu przedstawione w ujęciu porównawczym z danymi z drugiej połowy XIX wieku i z wieku XX. 

Podstawą materiałową pracy jest edycja krytyczna karaimskich przekładów-interpretacji (tzw. peszatów) hebrajskich pieśni religijnych należących do gatunku tzw. pijutów (hebr. l.mn. piyyutim). Do badań wybrano utwory, które powstały przed rokiem 1800 (a więc jeszcze w okresie średnio-zachodnio-karaimskim), a następnie porównano wszystkie dostępne kopie owych pieśni religijnych (przeanalizowano łącznie 147 tekstów). Znaczna część materiału językowego została odnaleziona i zidentyfikowana przez autora, więc książka ta jest pierwszym opracowaniem gatunku pijutów w tradycji karaimskiej. Istotnym jest również fakt, że wśród tych przekładów znajdziemy jedne z najstarszych znanych zabytków językowych tego języka.

Na stronie wydawnictwa umieszczono (w otwartym dostępie) niektóre fragmenty książki, zob. https://brill.com/view/title/56135.

Polecamy również
Dr hab. Michał Németh członkiem Academia Europaea

Dr hab. Michał Németh członkiem Academia Europaea